Az alkalmazott műtéti technika megválasztása ettől kezdve már a tulajdonos „kozmetikai” elvárásain múlik. Kedvencünk szemszögéből a fájdalom megszűntetése az egyetlen lényeges szempont.
Injekciós kezelés
Az egyik lehetőség a szemgolyóba juttatott olyan injekció, mely a sugártestre toxikus.
Nem minden esetben vezet megfelelő eredményre, illetve gyakori szövődmény, hogy a szemgolyó kis méretűre zsugorodik. A túlzottan apró méretűvé vált szem folyamatos gyulladást tart fenn, melynek ekkor már az egyedüli műtéti megoldása a szemgolyó végleges eltávolítása lehet.
A sugártest részleges roncsolása
A csarnokvíz termeléséért felelős sugártestet részlegesen elroncsoljuk, ezáltal csökkentjük a szemnyomást.
Ennek kétféle műszeres lehetősége van.
Az egyik lehetőség a sugártest mélyfagyasztással történő roncsolása, a másik esetben pedig lézerrel lehet kiváltani a sugártest pusztulását.
A beavatkozások előnye, hogy
- a területet előzetesen nem kell sebészileg előkészíteni, az ép ínhártyán keresztül végezhető a műtét.
- A másik előny a kezelések szükség szerinti ismételhetősége.
A hátrányuk, hogy nehéz megbecsülni a roncsolni kívánt terület nagyságát. Nem megfelelő sugártest pusztulásnál az emelkedett szemnyomás megmarad, túl nagy mértékű roncsolás viszont a szemgolyó zsugorodását okozhatja. Kialakulhat ezen kívül a szaruhártya gyulladása, fekélyesedése, illetve belső szemgyulladás is.
A szemgolyó végleges eltávolítása
A szemgolyó végleges eltávolítása a gyakorlatban a legegyszerűbb, leghatékonyabb, legkevesebb szövődménnyel járó műtéti megoldás.
A jobb kozmetikai hatás kedvéért, különösen a nagyobb szemgödörrel rendelkező fajták esetében, egy megfelelő méretű szilikon golyó (protézis) tehető a szemgolyó helyére a szemüregbe. (Ez kis mértékben, de növelheti a fertőzés veszélyét.)
A szemgolyóba helyezett protézis
Kozmetikailag a legszebb megoldást az ún. „intrascleral protézis” behelyezése jelentheti.
A műtét során a szem külső burka: a szaruhártya és az ínhártya megmarad. A szem belsejéből minden szövet eltávolításra kerül. A megfelelő méretű szilikon golyót ebbe az üres szemgolyóba helyezzük bele, és az ínhártyát varratokkal zárjuk.
Természetesen, ezzel a protetizált szemmel sem lát az állat.
Előnye, hogy különösen a sötétbarna szemű kutyák esetében szinte teljesen úgy néz ki, mint egy egészséges szem.
Hátránya a műtét utáni pár napig tartó igen jelentős fájdalom. Kialakulhat ezen felül a szaruhártya gyulladása, fekélyesedése, fertőzés, vagy akár szárazszem betegség is.
Macskáknál ez a műtét a szivárványhártya világosabb színe miatt egyelőre esztétikailag még nem megfelelő látványt eredményez.
Összegzés
Mind magát a zöldhályogot, mind a folyamatos belső szemgyulladások miatt kialakult emelkedett szemnyomást a szem belsejében fejlődő daganat is okozhatja. Ritkán előfordulhat, hogy ez semmilyen műszerrel nem látható. Ezért fontos minden eltávolított szemgolyó, illetve a protézis behelyezése előtt eltávolított belső szövet kórszövettani vizsgálata.
A fentiekből látszik, mennyire bonyolult, odafigyelést igénylő a zöldhályog okainak felismerése, megfelelő kezelése, a végleges vakság elkerülése.
Kedvencünk későbbi életminősége szempontjából elengedhetetlen, hogy mielőbb szemész szakorvoshoz forduljunk, és értékes időveszteség nélkül kezdődhessen a megfelelő, szakszerű kezelés.