A zöldhályog vagy más néven glaukóma (glaucoma) a szem belső nyomásának növekedése miatt kialakuló szembetegség.
Emberekben szerencsére legtöbbször a betegségnek az úgynevezett „nyílt zugú” formája alakul ki, amikor a nyomásfokozódás általában nagyon lassan halad előre, gyógyszerekkel évekig, évtizedekig rendben tartható.
Ezzel szemben kutyákban és egyes macskafajtákban a „zárt zugú” glaukóma kialakulása jellemző, amikor a szemnyomás növekedése hirtelen, drasztikus mértékben emelkedik, mely hatékony sürgősségi szemészeti kezelés nélkül az érintett szem vakságát okozhatja akár néhány óra alatt is.
A szem belsejében folyamatosan termelődik a csarnokvíz és folyamatosan, hasonló ütemben vezetődik el onnan, ezáltal a szem belsejében található folyadék mennyisége és így a belső nyomása is szűk határok között mozog. Ha ez az egyensúly felborul, az elfolyás zavart szenved, egyre több folyadék halmozódik fel és a szemnyomás megnő. Az egységnyi idő alatt elfolyni képes folyadék mennyisége a betegség előrehaladtával sajnos folyamatosan és megállíthatatlanul csökken.
Eleinte a nyomás alacsony szinten tartható szemcseppek, esetleg tabletták alkalmazásával, majd újabb gyógyszerek és gyakoribb adagolás szükséges, míg végül műtétre, műtétekre lesz szükség ahhoz, hogy a szem látóképességét minél tovább megőrizhessük.
A zöldhályog kezelése a látás minél hosszabb ideig való megóvásán túl azért is nagyon fontos, mert a szem nyomásának növekedése általában jelentős fájdalmat okoz az állatnak. Ez a fájdalom a heveny szakaszban különösen kifejezett lehet, az állat hunyorog, szemét dörzsöli, a migrénszerű fejfájás olyan erejű is lehet, hogy hányingert, hányást okozhat.
Idültebb esetben a tünetek nem mindig ilyen látványosak, de a folyamatos tompa, fejfájásszerű érzéstől a kutya kedvetlen, étvágytalan, egész nap alszik, olyan mintha hirtelen megöregedett volna.
Az, hogy ezt a viselkedésváltozást a szemfájdalom okozza, sokszor csak azután tudatosodik az állat gazdájában, miután hatékony kezeléssel a glaukóma tüneteit megszüntettük és a kutya ismét „megfiatalodik”, jó kedvű, jó étvágyú, aktív viselkedésű lesz…
A zöldhályog okáról, kialakulásáról, tüneteiről, gyógyszeres és műtéti kezelési lehetőségekről igyekeztünk egy kisebb összeállítást készíteni a kutya- és macskatartók számára ezen honlap keretein belül, azzal a céllal, hogy minél jobban megismerjék és minél hamarabb felismerjék a betegséget.
A látás megóvása érdekében ugyanis a legfontosabb tényező az idő, hogy lehetőleg néhány óra alatt, a tünetek jelentkezésétől, szemész állatorvoshoz kerüljön a beteg.