A csarnokzug vizsgálata. (Gonioscopia)
A zöldhályog korai diagnózisában fontos szerepet játszik a csarnokzug vizsgálata, az ún. gonioscopia. Ez egy, erre a célra használt gonoscopiás lencse segítségével történik.
Csarnokzugnak a szivárványhártya és a szaruhártya találkozásának területét nevezzük. Itt találhatóak azok az apró csatornácskák, melyek a csarnokvíz elvezetésében elsődleges szerepet játszanak.
A csarnokzug lehet nyitott, zárt, vagy szűk.
Nyitott a csarnokzug, ha a csatornácskák megfelelő nagyságúak. Nyílt zugú zöldhályog esetén ezek a csatornácskák jól látszanak ugyan, de a terület szöveti állománya öröklött, vagy gyógyszeres (pl. szteroid) hatásra átépül, így a csarnokvíz elvezetésére képtelenné válik.
Zárt csarnokzug akkor jön létre, ha szivárványhártya, gyulladásos, vagy más kóros szövet a zugot elzárja.
Szűk csarnokzug esetén a csatornácskák mérete nem megfelelő. Ekkor az erre hajlamos fajtáknál (pl.husky) nagyobb valószínűséggel alakul ki a későbbiekben a betegség. Ezért náluk a szemészeti szűrővizsgálat elengedhetetlen része a gonioscopia.
A zöldhályog típusai
Az elsődleges (primaer) zöldhályog
A zöldhályog lehet elsődleges. Ekkor a kialakuló szemnyomás-emelkedés más szemészeti, vagy belgyógyászati betegséggel nem hozható összefüggésbe.
Kutyáknál ez a leggyakrabban előforduló zöldhályog típus.
Örökletes, bizonyos fajtákban halmozottan fordul elő. Ilyen fajták pl.: cocker spániel, basset hound, chow chow, shar-pei, boston terrier, szibérirai husky, törpe uszkár. Szemész kollégáimmal egyre gyakrabban diagnosztizálunk zöldhályogot a fehér, kistestű kutyáknál is (pl.:bichon havanese, bolognese).
Az ilyen örökletes megbetegedések általában egyik szemen kezdődnek, de rövid időn belül az ellenoldali szem is érintetté válik. Emiatt „látásmentő” a még egészségesnek látszó szem kezelésének haladéktalan megkezdése!
Érdekesség, hogy az elsődleges, öröklött zöldhályog sokkal gyakrabban fordul elő nőstény kutyákban, mint hímekben.
A másodlagos (secundaer) zöldhályog
Másodlagos zöldhályog akkor alakul ki, ha más szembetegség, vagy egyéb, belgyógyászati betegség következtében emelkedik meg a szemnyomás. Ilyen szembetegség pl.: a belső szemgyulladás, a szürkehályog műtétek szövődményeként kialakuló gyulladás, a szemlencse ficamodása, illetve a szem belsejében képződő daganat.
Ez bármely kutyafajta bármely egyedénél előfordulhat.
Macskáknál a belső szemgyulladás miatt kialakuló emelkedett szemnyomás a zöldhályog leggyakoribb oka. A szemgyulladást legtöbbször Toxoplasma, coronavírus, macska AIDS vírus, illetve leukózist okozó vírus váltja ki. Sajnos, a szem belsejében növekvő daganatok is gyakran előfordulnak náluk (melanoma, lymphoma, lymphosarcoma).
Ezekben az esetekben az alapbetegség diagnosztizálása és kezelése nemcsak a másik szem, hanem az állat egészsége szempontjából is elengedhetetlen.
A veleszületett zöldhályog
Szórványos előfordulást mutat a veleszületett zöldhályog. Ekkor már az újszülött kiskutyáknál/kiscicáknál szabad szemmel is jól látható a szem méretbeli megnagyobbodása. Az ok általában a csarnokzug nem, vagy nem megfelelő kifejlődése.